نام کاربری:    رمز عبور:


مهر مهتاب: زندگينامه استاد

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ] 

آشنایی با استاد زندگینامه، خاطرات، مصاحبه با استاد

عارف و هنرمند معاصر، استاد یعقوب قمری شریف آبادی در اول خرداد ماه سال 1318 هجری شمسی، در روستای شریف‌آباد شهرری متولد شد. ماجراي دلنشين تولد ايشان در پي عنايت و پیشگویی وليي از اولياي زمان،‌ بيانگر تأثير شگرف توجه قلبي و عشق و دلدادگي به پاك‌سيرتان اهل معرفت مي‌باشد. در پی این رویداد معنوی، آن ولیّ الهی یکی از شب‌های سرد زمستان در خانه محقر والدین استاد مهمان شده و از میزبانی سرشار از مهر و محبت آنان به‌‌ویژه مادر بزرگوار استاد برخوردار گردید...تصوير جناب استاد يعقوب قمري به همراه مادر محترمه ايشان

چه اینکه مادر ایشان به موجب کراماتی که از آن پیر روشن‌ضمیر دیده بود، با اعتقاد به اینکه امام زمان(ع) قدم در خانه او نهاده، نهایت شوق و ارادت صادقانه و عشق و مودت خالصانه خویش را نثار وی نمود؛ عشق مقدسي كه پيوسته همگام و هم‌نفس لحظات زندگي استاد بوده و آن را مملو از ثمرات روح‌بخش خود ساخته است.(1) به بركت اين رخداد معنوي، آثار نورانيت و روحانيت از همان اوان كودكي در رفتار و حالات جناب استاد هويدا بوده و به موجب آن عشق آسماني از رهگذر فقر و تنگدستي طاقت‌فرسا و امتحانات و بلاياي دشوار روزگار، در سايه‌سار توجهات خاصه پروردگار خويش به مدد صبري جميل در تمامي مراحل زندگي، مسير نيل به قله رفيع معنويت را مي‌پيمود.

به طور کلی، صفحات كتاب زندگاني‌ این هنرمند صاحبدل از سه مرحله:

فعاليت در ورزش كشتي

استاد يعقوب قمري در عرصه هنر نقاشي

استاد يعقوب قمري در عرصه عرفان

1.«فعالیت در ورزش کشتی»،

2.«هنر نقاشی»

3.«ورود به عرصه عرفان اسلامی»

 

تشکیل می شود که جملگی پيام‌آور عشق و پاكي، صبر و بردباري، بصيرت و آگاهي، و كمال و جمال رحماني است:

1. ورزش كشتي مرحله نخست زندگي استاد و آغاز سير صعودي ايشان در مسير كمالي، از سن 16 سالگي رقم خورد كه با وجود فقر و محروميت، به ورزش پهلوان‌پرور كشتي سوق داده شد. به اعتقاد خود ايشان، حكمت اشتغال و سرگرمي به ورزش كشتي طي آن مقطع سني اين بوده كه باعث مي‌شده از سقوط در ورطه مفاسد و انحرافات اخلاقي، و آلوده شدن به مواد مخدر و مشروبات الكلي كه در آن زمان بسيار رواج داشت، در امان بماند و بيشتر وقت خود را در باشگاه و همراهي و رفاقت با كشتي‌گيران و مربيان اين ورزش پهلوان‌پرور بگذراند و‌ در نتيجه، به زيور مروت و جوانمردي آراسته گرديده و نيرو و توان جسماني خود را در مسير خدمت به مردم و دفاع از مظلومان و محرومان و ايستادگي در مقابل ظالمان و زورگوياني كه در آن عصر فراوان بودند، به كار گيرد. جناب استاد قريب به 21 سال با سعي و تلاش فراوان در اين رشته ورزشي مجدّانه و با عشق و شور و هيجان بسيار فعاليت نموده و تحت تعليم مربيان حاذقي چون آقايان: حاج عبدالحسين فعلي، رحمت الله غفوري، عبدالله زارع و ناصر محمدي به مقاماتی چند در كشور دست يافت.

استاد يعقوب قمري  در عرصه كشتي استاد درمسابقات قهرماني شهرستان ري استاد درمسابقات قهرماني شهرستان ري

2. هنر نقاشي اما ماجراي ورود استاد به عرصه هنر در ضمن ادامه فعاليت در ورزش كشتي، از آنجا شروع شد كه ايشان در سن 27 سالگي در حالي كه در كارخانه نساجي شهر ري مشغول به كار بود، ‌يكي از روزها ناگهان دچار تحول شديد روحي شده و به ايشان الهام مي‌گردد كه «تو هنرمند مي‌شوي!» به دنبال اين الهام روحاني،‌ نسيم شوق و اميد در تار و پود وجود استاد دميده شد و با ذوقي سرشار از عشق، به هنر نقاشي روي آورد و به مطالعه زندگي نقاشان و هنرمندان بزرگ جهان همچون: رافائل، لئوناردو داوینچی، روبنس و گویا پرداخت. در اين بين،‌ زندگي و سبك «رامبراند» نابغه و نقاش چيره‌دست هلندي توجه ايشان را به خود جلب كرد. با استفاده از كتب راهنما، سبك كلاسيك او را که هميشه زمينه تابلوهايش تيره بوده و از يك كانون،‌ نور و روشنايي ساطع مي‌گردد، برگزيد و با همت و تلاش پي‌گير،‌ راه پر فراز و نشيب هنر را بدون درك محضر استاد و تنها با استفاده از كتب راهنما طي نمود. از اين رو، در منزل استيجاري خود كه شامل يك اطاق كوچك بود، با وجود داشتن چند فرزند خردسال، در گوشه اي از اطاق به تمرين و يادگيري اين هنر متعالي اقدام نمود و سختي‌ها و مشكلات بسياري را در اين راه متحمل شد. اگر چه نتيجه آن همه زحمات و كوشش‌هاي طاقت‌فرسا،‌ در آينده اي نه چندان دور ترسيم تابلوهايي نفيس و زيبا در موضوعات گوناگون بوده، اما در آن ماه هاي نخست، آثار هنري ايشان ارزش مالي نداشته و تهيه لوازم اين كار، مخارجي را بر هزينه هاي زندگي ايشان مي‌افزوده است. پس از چندي با انصراف از كار در كارخانه نساجي، در سال 1348 مغازه اي را در محله پل سيمان شهر ري اجاره کرده و به ادامه كار نقاشي در آنجا مي پردازد.

 

تجلي نور(سيماي حضرت امام خميني(ره)) سيماي محبت(چهره مادراستاد معنوي) سيماي استاد

3. سلوك عرفاني زندگي هنري برخاسته از روح لطيف و احساس پرشور استاد قمري شريف آبادي همراه با روحيه فتوت و جوانمردي حاصل از دوران ورزش، زمينه ساز ورود ايشان به درياي بي كران عرفان اسلامي و آغازگر سومين مرحله زندگي در پرتو جهانبيني عميق عرفاني گشت؛ مرحله‌اي كه حقيقت فتوت رحماني و سيرت زيباي رحيمي را در ضمير حق‌جوي استاد به سر حدّ كمال رساند و جهاني از نور و سُرور را به روي زندگانی‌شان گشود.

در طلیعه پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، جناب استاد به دليل فقر و تنگدستي و عدم استطاعت در تهيه مسكن استيجاري، علي رغم میل باطنی مجبور به مهاجرت به شهرستان ورامین شد و دست تقدير ايشان را به منطقه خيرآباد ورامين سوق داد و مقدمات ورود به عرصه عرفان را فراهم نمود. در سال های نخست پس از پیروزی انقلاب، به عنایت ربوبی در شهر ورامين ایشان با شخص عارفي كه در حرفه نقاشي ساختمان اشتغال داشته، آشنا مي گردد و به واسطه گفتگوهاي معنوي و بحث هاي عرفاني بسيار با وي، سخت به عرفان و كتب عرفاي بزرگي همچون: مولوي، حافظ، عطار نيشابوري و به ویژه امام خمینی(س) علاقه مند مي شوند و بدين ترتيب، دروازه اي به سوي جهاني سرسبز و بي انتها از عرفان و حماسه به روي ايشان گشوده مي شود.

در پرتو همین عرفان متعهدانه و حماسی است که ایشان در سال 1362 ﻫ .ش. به دعوت سپاه پاسداران شهرستان ورامين به مدت 4 ماه به مناطق جنگي سوريه و لبنان اعزام شد تا در كنار ترسيم تابلو به تعليم هنر نقّاشي به جوانانِ با ذوق و سرشار از شوق لبناني بپردازد و اين مهم را در شرايط دشوار جنگي و زير بمباران شديد هوايي و حمله‌هاي موشكي رژيم اشغالگر قدس و هم‌پيمانان او به انجام رساند.

استاد علاوه بر ترسيم تابلوهاي متعدد در مناظر عمومي شهر بعلبك، به تعليم نقاشي هنرجويان جوان لبنان از جمله بعضي از فرزندان شخصيت‌هاي مبارز آن ديار مانند هشام فرزند سید حسین موسوی (ابوهشام، رهبر حزب امل اسلامی لبنان) اهتمام داشت. همچنین ترسیم طرح یادبود شهداي حزب‌الله لبنان در قالب شجره‌ طیبه، با مشورت و نظرخواهي  سيد حسن نصرالله (رهبر فعلي حزب‌الله لبنان) از جمله خدمات ارزنده ایشان است. در همان ايام در جريان حمله هوایی به پادگان امام علي(ع) واقع در بعلبك لبنان، استاد مجروح شده و قريب به دو هفته در بيمارستان بعلبك بستري شد.

استاد در لبنان استاد در معيت دبير كل حزب الله لبنان در پادگان امام علي

 

آثار علمی و معنوی ثمرات بي شمار زندگي عارفانه ایشان در قالب آثار متعدد نوشتاري، گفتاري و هنري با موضوعات عرفاني و انقلابي به جامعه اسلامي عرضه شده كه از آن جمله، مي توان به كتاب هاي:

كتاب انسان كامل كتاب زن طائر فردوس كتاب پرتويي از جمال روح الله كتاب شكوه خاطره
«انسان كامل مرآت خفيه» «زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ» «پرتوي از جمال روح الله» «شکوه خاطره»

«انسان كامل مرآت خفيه» ، «زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ» و «پرتوي از جمال روح الله» اشاره كرد. همچنین کتاب «شکوه خاطره» دربردارنده گوشه ای از خاطرات تصویری زندگی پر فراز و نشیب استاد در عرصه ورزش، هنر نقاشی و عرفان اسلامی است که به تازگی انتشار یافته است.

كتاب مراتب هفتگانه فرشته عشق كتاب لطايف عارفانه
«مراتب هفتگانه فرشته عشق» «لطایف عارفانه»

گفتنی است از جمله مهم‌ترین آثار معنوی ایشان، کتاب «مراتب هفتگانه فرشته عشق» با شیوه‌ای نوین در تبیین مراتب هفتگانه سلوک انسان و نیز کتاب «لطایف عارفانه» در موضوعات متنوع عرفانی از قبیل:

انسان کامل، رسالت و ولایت، عقل و عشق، محکمات و متشابهات، وحدت و کثرت، کمال و جمال، نفس و روح، و نور و ظلمت، به زیور طبع آراسته شد.

سخنراني استاد يعقوب قمري

(2) افزون بر این، نتايج زحمات طاقت فرسا و تلاش هاي بي وقفه جناب استاد در تشكيل جلسه علمي، هنري و معنوي «فروغ محفل روح الله» جلوه يافته که به انتشار آثار قلمی شامل ده ها کتاب علمی و عرفاني انجاميده است. از بارزترین این کتب، كتاب وزين «سيماي خورشيد در آيينه مقالات» به قلم چهل تن از شاگردان استاد قمري شريف آبادي در توصيف عظمت امام، انقلاب و رهبري است. همچنین می توان به چاپ هزاران مقاله پرمحتواي فرهنگي، اجتماعي، علمي، ادبي، هنري و عرفاني در نشريات محلي و كشوري، خاصه ماهنامه سراسري «تجلي»(3) كه متعلق به اعضاي فروغ محفل روح‌الله مي‌باشد، اشاره نمود.

جلسه علمي معنوي فروغ محفل روح الله

كتاب سيماي خورشيد در آينه مقالات

جلسه علمي، هنري و معنوي « فروغ محفل روح الله»

« سيماي خورشيد در آيينه مقالات »

 

پی نوشت ها:
1. شرح این رویداد معنوي، تحت عنوان «حديث وصلت عشق» در کتاب «زن طائر فردوس يا ساحر دوزخ» اثر استاد یعقوب قمری شریف‌آبادی آمده است.
2. گفتنی است که كتاب هاي جناب استاد، در پایگاه اینترنتی ایشان به نام «فروغ مهتاب» قابل (www.foroughemahtab.com) دسترسی است.
3. نشانی اینترنتی ماهنامه سراسري تجلي: http://tajalli-month.orgادامه مطلب ...