نام کاربری:    رمز عبور:
             ويژگي­ هاي خبرنگاري


سرمقاله:
در جهان امروز كه به­
راستي عصر ارتباطات و تبادل اطلاعات ناميده شده، حرفه خبرنگاري از اهميت و جايگاه وي‍‍ژه­اي برخوردار است؛ حرفه­اي سخت و پرمخاطره كه عهده ­دار وظيفه اعتمادسازي در انتقال خبر از منابع خبري به مردم بوده و از اين رهگذر به ارتقاي سطح آگاهي جامعه كمك مي­كند و معلوم است كه اعضاي هر جامعه در راستاي انتخاب راه مناسب­ تر براي نيل به زندگي بهتر و انجام بهينه وظايف فردي و اجتماعي نيازمند به آگاهي از اطلاعات و اخبار صحيح روز هستند و حيات انساني از اين جهت است كه تقويت مي­شود:


جان نباشد جز خبر در آزمون

 

هركه را افزون خبر جانش فزون

جان ما از جان حيوان بيشتر

از چه زآنرو كه فزون دارد خبر(1)

روز 17 مرداد يادآور شهادت محمود صارمي، خبرنگار پرتلاش و متعهد خبرگزاري جمهوري اسلامي در سال 1377 به همراه هشت نفر از اعضاي كنسولگري ايران در مزار شريف افغانستان به دست نيروهاي افراطي طالبان است. اگر چنين روزي توسط شوراي فرهنگ عمومي به يادبود رشادت­هاي شهيد صارمي، روز خبرنگار ناميده شده، در حقيقت روز پاسداشت مقام آزادمرداني است كه در مسير اطلاع­ رساني به مردم،  حق­ جويي و حق­ گويي و به ­طور كلي، حق­ محوري را شيوه خويش ساخته ­اند. به همين مناسبت، ويژگي ­هاي يك خبرنگار متعهد و وظيفه شناس را چنين مي­توان برشمرد:

1. استعداد و شمّ خبري: هر خبرنگار ضمن داشتن علاقه و قريحه به اين كار، مي­ بايست حوصله زياد، ديد قوي و نيروي تشخيص صحيح رويدادها و خلاقيت و ابتكار در انتخاب بهينه اخبار داشته باشد.

2. ارتباط قوي با مردم: خبرنگار بايد پيوسته در ارتباط با مردم باشد و نيازها و دردها و مصالح آنان را بشناسد و ديدگاه­ها و خواسته­ هاي آنها را در راستاي تحقق مصالح و منافع اجتماع بازتاب دهد.

3. سرعت عمل: عنصر زمان در وسايل ارتباط جمعي بسيار مهم است؛ به­ طوري كه تعلل در انتقال سريع و به موقع خبر، از يك سو قدرت موضع­گيري صحيح را از جامعه سلب مي­كند و از سوي ديگر به كاهش اعتبار رسانه و يا تعطيلي آن مي­ انجامد و لذا سرعت در تصميم­گيري و انعكاس سريع رويدادها از ويژگي­هاي اساسي خبرنگاري است.

4. حق ­محوري و صداقت: مهم­ترين ويژگي يك خبرنگار متعهد و موفق، حق ­جويي و حق­گويي و صداقت و واقع نمايي است. رسول اكرم(ص) در روايتي خطاب به ابوذر فرمود: «حق را بگو اگر چه تلخ باشد... و در راه خدا از ملامت هيچ ملامتگري نهراس!»(2) در مقابل، بدگويي، ترويج اكاذيب، سخن­ چيني و به جان هم انداختن مردم از خصال نكوهيده­اي است كه نه عقل سليم مي­ پسندد و نه شرع مقدس به آنها اجازه مي­دهد. قرآن كريم علاوه بر نكوهش دروغ، نسبت به اخباري كه احتمال دروغ و تحريف در آنها هست، دستور هشياري و تحقيق مي­دهد و مي­فرمايد: «اي كساني كه ايمان آورده­ايد! اگر فاسقي براي شما خبري آورد، درباره آن تحقيق كنيد! مبادا به گروهي از روي ناداني آسيب برسانيد و از كرده خود پشيمان شويد.»(3) 

بنابر اين مي­توان اذعان داشت كه خبرنگاري، شغلي بسيار حساس و پرمخاطره­ است كه در زندگي امروزه جامعه جهاني خواه و ناخواه تأثير مستقيم دارد و تعهد و رعايت صداقت و حق ­محوري در آن، مطمئنا نقشي اساسي در سعادت و سلامت اجتماع ايفا مي­كند.

نشريه تجلي ضمن تبريك اين روز فرخنده به قشر عزيز خبرنگار، ياد و خاطره تلاش­ها و رشادت­هاي خبرنگاران هشت سال دفاع مقدس را كه فصلي تأثيرگذار در تاريخ انقلاب اسلامي آفريدند، گرامي مي­دارد.

نويسنده: مهدي رضواني ­پوربازگشت ...  

مرتبط باموضوع :

 دعا كليد گشايش  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 938 مشاهده
 انفاق قرآني انفاق فاطمي  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 861 مشاهده
 کتاب مکنون و کتاب مبین  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 828 مشاهده
 روزه و آزادی  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1065 مشاهده
 آزادي تا چه حد؟  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 645 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .