نام کاربری:    رمز عبور:


رسول الله(ص)توجه به سرگذشت درس آموز انبیای الهی نشان می دهد که آنان در راه اعتلای کلمۀ توحید و دعوت مردم به سوی آیین حق با سخت ترین مشکلات و طاقت فرساترین ناملایمات رو به رو بوده و لحظه ای در دنیای سراسر رنج، آسایش نداشته اند؛ چنان که امام صادق(ص) فرمود: «ان اشد الناس بلاءً الانبیاء؛(1) همانا پیامبران الهی سخت ترین بلاها و گرفتاری ها را داشته اند.»
از این رو، آن گاه که رسول اکرم(ص) با آزار و اذیت های نابخردان مشرک و منافق در رنج و تعب به سر می برد، پروردگار عالمیان برای تقویت روحیه حبیب خود، وی را به سرگذشت پیغمبران، به ویژه رسولان اولوا العزم توجه می دهد و می فرماید: «فاصبر کما صبر اولوا العزم من الرسل؛(2) پس [ای رسول!] صبر و بردباری پیشه کن؛ آن گونه که پیامبران اولوا العزم صبر کردند.»

با این وجود، خاتم رسولان(ص) بیش از همۀ انبیا در معرض بلاهای سخت و جانفرسا قرار گرفت؛ همان طور که خود فرمود: «ما اوذی نبی مثل ما اوذیت؛(3) هیچ پیغمبری همانند من مورد اذیت و آزار قرار نگرفت.» و بدین جهت، هیچ پیامبری به اندازه رسول ختمی مرتبت(ص) شکیبایی و استقامت از خود به خرج نداد.

تحمل انواع سختی ها و صدمات جسمی و روحی، شنیدن اتهامات گوناگون همچون: جادوگر، دروغگو، دیوانه، آشوبگر و ...، تهدید دشمنان مختلف و درگیری و جنگ با آنان در طول بیست و سه سال دوره رسالت، جهل و نادانی بسیاری از مردم، و مشکلات عدیده دیگر که همگی در برابر ایمان استوار و بردباری و استقامت آن حضرت رنگ باختند.

به فرموده استاد شهید مطهری: «اراده و استقامتش بی نظیر بود و از او به یارانش نیز سرایت کرده بود. دوره بیست و سه ساله بعثتش یکسره درس اراده و استقامت است. او در تاریخ زندگی اش مکرر در شرایطی قرار گرفت که امیدها از هر جا قطع می شد، ولی او یک لحظه تصور شکست را در مخیله اش راه نداد. ایمان نیرومندش به موفقیت، یک لحظه متزلزل نشد.» (4)

استقامت پیامبر اعظم(ص) در راه تبلیغ و ارشاد، پایداری در طریق مبارزه و پیکار با معاندان و شکیبایی در انجام وظایف الهی و پیاده کردن تعلیمات قرآن، از یک سو، و به استقامت واداشتن همه کسانی که از شرک به سوی ایمان بازگشته و قبول دعوت رسول خدا(ص) نموده بودند، از سوی دیگر، سختی کار پیامبر(ص) را چند برابر می کرد که پروردگارش به او دستور داد: «فاستقم کما امرت و من تاب معک؛(5) استقامت کن همان گونه که فرمان یافته ای، به همراه کسانی که با تو به سوی خدا آمده اند.»

دشواری این امر تا بدان جا است که در روایت ابن عباس وارد شده: «ما نزل علی رسول الله(ص) آیه کانت اشد علیه و لا اشق من هذه الآیه و لذلک قال لاصحابه حین قالوا له اسرع الیک الشیب یا رسول الله! شیبتنی هود و الواقعه؛(6) هیچ آیه ای شدید تر و مشکل تر از این آیه بر پیامبر(ص) نازل نشد و لذا هنگامی که اصحاب از آن حضرت پرسیدند: ای رسول خدا! چرا به این زودی آثار پیری در شما نمایان گشته؟ فرمود: مرا سورۀ هود و سورۀ واقعه پیر کرد.» و در حدیث دیگر، پیامبر اکرم(ص) خصوص این آیه را ذکر کرد و فرمود: «شیبتنی سوره هود لمکان هذه الآیه؛(7) پیر کرد مرا سوره هود، به خاطر این آیه.»

امام خمینی(ره) در مورد آیه مزبور در کتاب شریف «شرح چهل حدیث» چنین می نگارد: «شیخ عارف کامل شاه آبادی – روحی فداه – فرمودند: با اینکه این آیه شریفه در سورۀ شوری نیز وارد است، ولی بدون «و من تابک معک»، جهت اینکه حضرت، سوره هود را اختصاص به ذکر دادند [و از سختی آن سخن گفتند] برای آن است که خدای تعالی استقامت امت را نیز از آن بزرگوار خواسته است و حضرت [همواره] بیم آن داشت که مأموریت انجام نگیرد و الا خود آن بزرگوار استقامت داشت.»(8)

در هر صورت، رسول خاتم(ص) در پرتو استقامت و شکیبایی، و صبر و پایداری در برابر همه ناملایمات و مشکلاتی که بر سر راه ابلاغ رسالتش قرار گرفته بود، توانست دین مبین اسلام را به جهانیان اعلام نماید و وظیفۀ الهی خویش را به انجام برساند؛ چنان که امیر مؤمنان علی(ع) فرمود: «خداوند، پیامبر(ص) را فرستاد تا دعوت کننده به حق و شاهد بر خلق باشد. آن حضرت نیز بدون سستی و کوتاهی، رسالت پروردگارش را رسانید و در راه خدا با دشمنانش بدون عذرتراشی و سستی جنگید.»(9)

پیروان راستین رسول اکرم(ص) نیز وظیفه دارند با تأسی به آن بزرگوار در راه ایمان و عقیده بر حق خویش برای نیل به جایگاه امن و بهشت موعود که در آن هیچ خوف و حزنی راه ندارد، شکیبایی و استقامت ورزند: «ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا و لا تحزنوا و ابشروا بالجنه التی کنتم توعدون؛(10) به یقین کسانی که گفتند: پروردگار ما خدا است، سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می شوند [و می گویند] که نترسید و غمگین مباشید! و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است.»

پی نوشت‌ها:

1. الکافی، ج 2، ص 252، ح 1.

2. احقاف/ 35.

3. المناقب، ج 3، ص 247.

4. مجموعه آثار استاد شهید مطهری، ج 2، ص 258.

5. هود/ 112.

6. بحار الانوار، ج 17، ص 52.

7. علم الیقین، ج 2، ص 967.

8. شرح چهل حدیث، ص 172.

9. نهج البلاغه، خطبه 116.

10. فصلت/ 30.

نویسنده: مهدی رضوانی پور

(چاپ شده در ماهنامه تجلی، ش 28، بهمن 1385، ص 5)بازگشت ...
مرتبط باموضوع :

 کبوتر حرم  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 4434 مشاهده
 زن مغناطیس عشق  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 1390 مشاهده
 فجر آسمانی در قیام حسینی(ع)  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 1041 مشاهده
 خواستگاری ابوطالب(ع) از خدیجه برای پیامبر  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 1132 مشاهده
 لطایف عارفانه  [ چهارشنبه، 15 بهمن ماه، 1393 ] 2428 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .