نام کاربری:    رمز عبور:
             روزه و آزادي


عظمت و شكوه ماه رمضان و نورانيت و فروغ آن از كتابي است كه براي هدايت بشر و رهايي او از چنگال ديو جهل و ناداني و آزادي او از زندان نفس و خودپرستي و براي رسيدن او به قلّه فوز و رستگاري بر قلب سرور عالم، رسول ختمي مرتبت(ص( نازل شد و قرآن منّتي شد كه به شكرانه ­اش مي ­بايست روزه گرفت تا با بسته شدن دهان از غذاي ظاهري، دهان باطني به روي طعام معنوي و قرآني گشوده شده و از آن شيرين كام گردد؛ از كتابي كه قدرت و توانايي تشخيص حق از باطل، خير از شر، ظلمت از روشنايي و كفر از ايمان را به خوانندگانش مي­ آموزد و آنان را فرقان عطا مي­ كند؛ چنان­كه پيامبر امين(ص) فرمود:


»هرگاه فتنه و مشكلات همچون قطعات تاريك و ظلماني شب، سراپاي وجود و زندگي شما را فرا گرفت، به قرآن پناه بريد و از او كمك و استعانت بجوييد[1]

همان كتابي كه آدمي را از گرداب شهوت و طوفان غضب، به ساحل ثبات و امنيت و آزادي و حريت راهنمايي كرده و براي رسيدن به آن ساحل، كشتي شريعت را با سلسله دستورالعمل­ هاي خاص مهيا نموده است. در اين بين، يكي از مهم­ترين دستورها كه خود نقش به ­سزايي براي نيل به رهايي و آزادي ايفا مي­كند، همانا روزه است.

و آن هنگام كه انسان به بارگاه آزادي باريافت، ديگر چيزي را ياراي ترسانيدن او نيست، مگر ذات جلال الهي، و شيئي را توان جذب او نيست، الا جمال الهي. و اما آنان كه در جنگ­ها و نبردها خصوصاً مبارزه عقل و نفس، شكست خورده و تن به بردگي و بندگي طاغوت مي­دهند، گرفتار دو اصل ­اند؛ نخست آنكه مايل­ اند در دنيا، اين دار فاني بمانند و ديگر اينكه از رها شدن و آزادي هراسناك ­اند.

اگر چه در شمارش فوائد روزه گفته مي­شود: روزه ضامن صحت و عافيت جسم و علاج بيماري­هاي جسمي است و اطبا و پزشكان بزرگ دنيا امساك و پرهيز از خوردني­ها و آشاميدني­ها را تجويز و تأييد كرده ­اند، اما مهم­ترين ثمره روزه درمان مرض­ هاي دروني است؛ يعني باعث خروج انسان از عادات و رسومات جاهلي و ترك گفتار و رفتار ناپسند است؛ چرا كه «الصيام اجتناب المحارم.»[2]

و به دنبالش تفكر و تعقل و تدبّر:

اندرون از طعام خالي دار                                تا در او نور معرفت بيني

تهي از حكمتي به علت آن                              كه پري از طعام تا بيني[3]

و اين سخن سفير الهي، رسول گرامي اسلام(ص) است كه: «اي مردم! هركس در اين ماه اخلاق خود را نيكو سازد، برايش اجازه عبور از صراط است در روزي كه قدم­ها در آن خواهد لغزيد.»[4]

و به­ يقين كسي را روزه راستين است كه تمامي اعضاء، جوارح و اركان وجودش را به ضيافت و ميهماني حق ببرد و به خدمت او مستدام دارد و به وظايف مشروعشان آشنا و عامل گرداند و دامن خود را با تعدي و ستم به نفس خويش و ديگران آلوده نسازد. و اين همان معنا و مفهوم آزادي و انسانيت و شرف است كه جهان­ خواران بي رحم ذرّه­اي از آن را نچشيده ­اند و براي نيل به مقاصد شوم و پليد خود، ظلم و تجاوز به ابناء بشر را مهم­ترين شيوه مي­دانند. چه رسا و گويا است اين نداي امام راحل(س) كه: «با حلول ماه مبارك رمضان ماه عبادت و سازندگي، ماه تجديد قواي معنوي، «شهر الله الاعظم» كه در آن عموم مسلمان درصف واحد متوجه به موضع قدرت لايزال و تجهيز در مقابل قواي طاغوتي هستند، لازم است با توحيد قدرت، و قدرت واحده در مقابل طاغوت­هاي زمان و چپاولگران بين المللي به­پاخيزند و از ممالك اسلامي دفاع كنند، دست خائنان را كوتاه و اميد آنان را قطع نمايند.»[5]

و اين جز راه سرخ علي(ع) نيست كه محراب و سجاده گلگونش در اين ماه شريف بهترين گواه بر حقيقت­ جويي و عدالت­ طلبي او است و نداي «فزت و رب الكعبه» او مهر تأييدي است بر حريت و آزادي ­خواهي، و فريادي است بر عليه تمامي در بند كشان عدالت و مدعيان كاذب حقوق بشر.

به­ راستي چه تناسبي است بين نزول قرآن كريم در اين ماه و عروج علي(ع) اين قرآن ناطق، به معدن وحي.

و پيروان امير مؤمنان(ع) را سزا است كه در اين ماه عظيم با تمسك و اعتصام به ريسمان الهي و عروه وثقاي ولايي از چاه تفرقه و اختلاف، و نخوت و خودپسندي بيرون آمده و به حريت و آزادي موعود نايل آيند. ان­شاءالله!

 

پی نوشت ها:

[1]. كنزالعمال، ح 4027؛ قال رسول الله(ص): «فاذا التبست عليكم الفتن كقطع الليل المظلم فعليكم بالقرآن.»

[2]. بحارالانوار، ج 96، ص 294؛ علي(ع): «روزه دوري از حرام و معصيت­ها است.»

[3]. گلستان سعدي، باب دوم.

[4]. عيون اخبار الرضا(ع)، ج 1، ص 295؛ قال النبي(ص): «يا ايها الناس من حسن منكم في هذا الشهرخلقه كان له جواز علي الصراط يوم تززل فيه الاقدام.»

[5]. قسمتي از سخنان امام خميني(س)، 30 شعبان 1399 (3/5/58)

(ورامين و توسعه – سال سوم – شماره 31 – نيمه اسفند ماه 71)

 نویسنده: مهدي رضواني­ پوربازگشت ...
مرتبط باموضوع :

 شکوه ولایت  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 2099 مشاهده
 مگر خدا نبود!!  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 1061 مشاهده
 در محضر خالق مثنوی  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 1039 مشاهده
 شرایط موفقیت در سلوک  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 1317 مشاهده
 وصیت امام علی(ع) در آخرین لحظات عمر  [ يكشنبه، 2 آذر ماه، 1393 ] 1043 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .